İSRAİL, FİLİSTİN’DE AİLELERİ YOK EDİYOR

İSRAİL, FİLİSTİN’DE AİLELERİ YOK EDİYOR
13.10.2023
5
A+
A-

Gazze Şeridi’ndeki Hamas’a bağlı hükümetin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, “İsrail’in Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana Filistinli ailelere karşı 30’a yakın katliam gerçekleştirdiğini” söyledi. Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırıda Filistinli iki aileden 44 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Gazze Şeridi’ndeki Hamas’a bağlı hükümetin Basın Ofisi Başkanı Maruf, İsrail saldırılarıyla ilgili AA’ya açıklamalarda bulundu. İsrail saldırılarında 2 bin 835 daireli 752 konutun tamamen yerle bir olduğunu söyleyen Maruf, 32 bin dairede büyük bir hasar meydana geldiğini, 1791 dairenin ise artık yaşanmaz hale geldiğini ifade etti.

Bölgede 42 hükümet merkezi ve onlarca kamu tesisinin tahrip edildiğini aktaran Maruf, “İsrail’in, 9’u hizmet dışı olan 89 okulun yıkılmasına, 17 eğitim personelinin ve 320’den fazla çocuğun ölümüne yol açtığını” kaydetti.

İsrail’in saldırılarda 11 camiyi yıktığını, aralarında tarihi cami ve kiliselerin de bulunduğu onlarca cami ve tarihi ibadethaneyi tahrip ettiğini dile getiren Maruf, “İsrail, Gazzeli ailelere karşı 30’a yakın katliam gerçekleştirdi. Çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu. Sonuncusu ise 31 şehit ve onlarca yaralının hayatına mal olan Şihab ailesine yönelik oldu.” ifadelerini kullandı.

Saldırılar sonrası sağlık sisteminde yaşanan sorunları da hatırlatan Maruf, “Hastane ve bakım yataklarının doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Tıbbi malzemeler de tükenmek üzere.” dedi.

İKİ AİLEDEN 44 KİŞİ ÖLDÜ

Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye beldesinde Filistinli “Şihab” ile “Ebu Hamidan” ailelerinin yaşadığı evler vuruldu.

Saldırıda Filistinli Şihab ve Ebu Hamidan ailelerinden aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 44 kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, evlerin birbirine bitişik nizamda olduğu bölge, İsrail tarafından yoğun şekilde hava saldırısına maruz bırakıldı.

Saldırı, bölgede çok sayıda can kaybı ve yaralanmanın yanı sıra büyük çaplı hasara yol açtı.

EL-BEŞİTİ AİLESİNİ KATLETTİLER

Gazze’deki sağlık kaynakları ve görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail güçlerinin hava saldırısında Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde Filistinli “El-Beşiti” ailesinin yaşadığı ev vuruldu.

Saldırıda Filistinli “El-Beşiti” ailesinden anne, baba ve 7 çocuk olmak üzere 9 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi de yaralandı.

Hava saldırısında “El-Beşiti” ailesinin yaşadığı ev tamamen yıkılırken çevredeki yapılarda da hasar oluştu.

İsrail güçlerinin söz konusu saldırıyı önceden hiçbir şekilde bir uyarı veya bilgilendirme yapmaksızın gerçekleştirdiği vurgulandı.

“GAZZE ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail askerlerine hitap ettiği konuşmasında “Gazze Şeridi sınırı yakınlarında 7 Ekim’de gerçekleştirilen, yüzlerce İsraillinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan saldırıdan Gazze’deki Hamas yetkilisi Yahya Sinvar’ın sorumlu olduğunu” savundu.

Sinvar ve onun emri altındakilerin tamamının İsrail ordusunun hedefi olduğunu dile getiren Halev, “Gazze Şeridi asla eskisi gibi olmayacak.” ifadesini kullandı.

Halevi, Gazze’yi yönetenlere ağır darbe vurulacağını, geri kalanların ise 7 Ekim’deki gibi bir saldırının İsrail’in başına gelmeyeceğini anlayacağını iddia etti.

“Düşmanlarımıza kesin bir darbe vuracağız. Bugünkü görevimiz bu ve bunu başarmakta kararlıyız. Bu durum zaman alacak ve sabır gerekiyor.” diyen Halevi, Hamas tarafından kaçırılan İsraillilerin geri dönmesi için de ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Halevi, 7 Ekim Cumartesi günü yaşananlara işaret ederek, “İsrail ordusu ülkenin ve vatandaşlarının güvenliğinden sorumludur ancak cumartesi sabahı Gazze Şeridi’nde bunu yapabilecek seviyede değildik.” ifadesini kullandı.

İsrail Genelkurmay Başkanı, “Öğreneceğiz, başaracağız ancak şimdi savaş zamanı.” ifadelerini kullandı.

GAZZE’YE 6 BİN BOMBA ATILDI

Öte yandan İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yaklaşık 6 bin bomba atıldığını duyurdu.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılara ilişkin bilgi verildi.

Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana yaklaşık 4 bin ton ağırlığında 6 bin bomba atıldığı kaydedilen açıklamada, saldırılarda 3 bin 600 hedefin vurulduğu ve yüzlerce silahlı Filistinlinin öldürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, vurulan noktalar arasında Hamas’a ait komuta kontrol, stratejik askeri altyapı, mühimmat üretim ve istihbarat merkezlerinin yanı sıra deniz ve füze hedeflerinin bulunduğu savunuldu.

“DÜŞMAN BÜYÜK KAYIPLAR VERECEK”

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, bant kaydından yaptığı konuşmada, Aksa Tufanı saldırısı öncesi yapılan hazırlıklar, planlar ve savaşın gidişatına ilişkin bilgi verdi.

Ebu Ubeyde, “Aksa Tufanı” savaşının, Filistinli grupları birleştiren “Kudüs’ün Kılıcı” (2021) operasyonunun bittiği yerden başladığını belirtti.

İsrail’in savaşın alanını genişletme imasında bulunmasının kendilerini yeni seçenekler üzerinde düşünmeye ittiğini belirten Ebu Ubeyde, “Düşman, Gazze’ye karadan saldırmaya cüret ederse büyük kayıplar verecek.” dedi.

Saldırı öncesi yapılan hazırlıklara ilişkin Ebu Ubeyde, “Saldırıya katılacak güçlerin eğitilmesi için yoğun bir plan yaptık. Eğitimlerin gizli kalması konusunda hassas davrandık. 3 bin askerin savaş, 1500 askerin de destek operasyonlarına katılması için plan yaptık. (İsrail’in) Gazze Tümenini yok etmek için 10 askeri müdahale noktasına ek olarak 15 noktadan saldırdık.” dedi.

Ebu Ubeyde, sahada savaşın gidişatını kontrol altında tuttuklarını ve savunma alanındaki hazırlıklarının yeterli olduğunu belirtti.

Ebu Ubeyde, Aksa Tufanı kapsamında, İsrail’in Gazze Tümeni’nin 3 bin 500 roketle hedef alındığını dile getirdi.

Mescid-i Aksa, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilere seslenen Ebu Ubeyde, Aksa için savaştıklarını, esirlerle ilgili ellerindeki kartların da onların özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağını kaydetti.

GAZZE’DE ÖLENLERİN SAYISI ARTIYOR

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 500’ü çocuk, 276’sı kadın olmak üzere 1537 kişinin yaşamını yitirdiği, 6 bin 612 kişinin yaralandığı kaydedildi.

“2 MİLYONDAN GAZLA KİŞİ TEMEL İHTİYAÇLARDAN YOKSUN”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC), X platformundan yapılan paylaşımda, İsrail’in yoğun saldırılarının devam ettiği Gazze’deki son duruma ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda, “Bu gece Gazze’de yüz binlerce kişinin uyuyacak yeri yok. Gazze’de 2 milyondan fazla kişi temel ihtiyaçlardan, su ve elektrikten yoksun. Ambulanslar yaralılara ulaşamıyor. Sivillerin, silahlı çatışmaların etkilerinden korunması gerekiyor.” ifadeleri yer aldı.

İsrail, 8 Ekim’de, abluka altındaki Gazze’ye yönelik su, elektrik, gıda ve diğer temel hizmetleri kesme kararı almıştı.

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 300 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 1417 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 268 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Ayrıca Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 31 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 180 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Kadim Devlet ve Arka Sokağın Çocukları ile 'Yüreğimi Avuçlarına Bıraktım' şiir kitabının yazarı.  
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.